عنوان ها
اخبار > حکمرانی آینده ازآن مهارت خواهد بود


    نسخه چاپي           ارسال به دوست

  حکمرانی آینده ازآن مهارت خواهد بود
 
 

بنا بر این گزارش، علی اوسط هاشمی با تأکید بر توسعه مهارت آموزی گفت: توسعه کشور از مسیر مهارت آموزی می گذرد و باید به ارزش و کارکرد مهارت در جامعه توجه بیشتری داشته باشیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود: باید اذعان کنیم در سال‌های گذشته تدابیری که لازمه بهره مندی درست از سرمایه انسانی باشد و انسان را به محور توسعه ارتقا دهد، به درستی محقق نشده است.

وی افزود: ۴۵ درصد متقاضیان برای ورود به کارگاه‌های مهارت آموزی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند که این موضوع نشانگر ضعف سیستم دانشگاه‌ها در تربیت نیروی کار فنی است و باید برای رفع آن  ورود جدی داشته باشیم.

هاشمی با بیان اینکه پیوست مهارت، لازمه پیشرفت و توسعه کشور است، بیان کرد: تا کنون طبق اسناد بالادستی نتوانسته‌ایم در ترسیم سند مهارت در کشور موفق باشیم زیرا طی ۲۵ سال آینده طبق برآوردهای جهانی با توجه به سرعت توسعه فناوری، حکمرانی از آن مهارت خواهد بود.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی در حوزه مهارت یک ضرورت ملی است، گفت: شورای مهارت زاییده چهار شورای عالی ملی شامل شورای کار، رفاه، اشتغال و مهارت است درحالی که در گفتمان ملی به این مهم که پیوست مهارت، لازمه پیشرفت و توسعه کشور است تا کنون پرداخته نشده است.

هاشمی تصریح کرد: براساس چهار شورای عالی مذکور براین باور هستیم که باید شورای مهارت در استان‌ها نهادینه شود و ارزش مهارت و وزن آن در جامعه ارتقا یابد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بیان کرد: متاسفانه ما در معادلات، تعاملات، رفتارها، جذب، استخدام تنها به مدارک دانشگاهی توجه داریم درحالیکه کمتر به ارزش انسان توانمندِ با مهارت توجه شده است.

هاشمی با تأکید بر ارزش و قداست کار در جامعه اسلامی، گفت: اگر این مهم  به زیبایی مورد احترام و تکریم قرار گیرد منزلت و فضلیت مهارت در کار نمایان می شود.

معاون وزیر تعاون، اساسی ترین کار در شوراهای استانی را  تغییر نگاه و توجه به ارزش مهارت در حوزه اشتغال دانست.

هاشمی افزود: متاسفانه در طول ۴۰ سال توقع تمام انتظارات برای اشتغال و کارآفرینی معطوف به حکومت بوده است در حالی که این حوزه حاکمیت و هدایت جامعه را برعهده دارد.

معاون وزیر کار اظهار داشت: تا کنون به این موضوع فکر نکرده ایم که خود اشتغالی راه نجات کشور است و تکثر و تنوعی که در این حوزه وجود دارد در هیچ حوزه دیگری وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه ۶۵ درصد  مدیران ما در ۱۱ هزار و ۷۰۰ آموزشگاه  آزاد فنی و حرفه ای کشور را بانوان تشکیل داده اند، اضافه کرد: مهارت آموزی بهترین مسیر نرم برای اشتغال بانوان است زیرا ۶۰ درصد بانوان ما تحصیل کرده هستند و بیشترین نرخ بیکاری هم در این حوزه ارزیابی می‌شود.

هاشمی اضافه کرد: گواهینامه مهارت دارای اعتبار جهانی است و باید نگاه جهانی به گواهینامه مهارت را در کشور نهادینه کنیم تا شاهد ورود جدی و گسترده اقشار مختلف به موضوع مهارت آموزی باشیم.

  
   تاریخ درج خبر : 1399/02/24   |   ساعت درج خبر : ١٢:٣٧   |   تعداد نمایش خبر : 33


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
بازديدکنندگان اين صفحه: 653283 | بازديدکنندگان امروز: 505 | کل بازديدکنندگان: 5616397 | بازديدکنندگان آنلاین: 2 | زمان بارگزاري صفحه: 0.4260 ثانيه