» جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
منو اصلی
 
اخبار > 4 میلیون نفر ساعت ظرفیت آموزش مهارتی در سال جاری در استان ایجاد شده است


    نسخه چاپي           ارسال به دوست

  4 میلیون نفر ساعت ظرفیت آموزش مهارتی در سال جاری در استان ایجاد شده است
 
 

مدیرکل فنی و حرفه ای استان قزوین گفت: امسال با 4 میلیون نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای در بخش دولتی و خصوصی زمینه مهارت آموزی بیش از 20 هزار نفر در رشته های مختلف مهیا می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان  قزوین؛ محسن مددی در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که روز سه شنبه در محل اداره فنی و حرفه ای قزوین برگزار شد اظهارداشت: در سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی ظرفیت لازم برای اجرای برنامه های آموزش حضوری به صورت کامل مهیا نشد اما این چالش با آموزش غیر حضوری جبران شد.

 

وی بیان کرد: در بخش دولتی 95 درصد و در آموزشگاههای آزاد  55 تا 60 درصد برنامه ها محقق شد و  این بخش آسیب دید و عملکرد این عرصه چون استیجاری بودند کاهش یافت.

70 درصد آموزشگاهها از تسهیلات حمایتی برخوردار شدند

مددی تصریح کرد: در سال گذشته با اعطای اعتبارات حمایتی بیش از 70 درصد آموزشگاههای فنی و حرفه ای آسیب دیده را از تسهیلات کم بهره برخوردار شدند.

 

مدیرکل فنی و حرفه ای استان قزوین یادآورشد: با تشکیل کمیته حمایت از آموزشگاه های آزاد نسبت به رصد فعالیت بخش خصوصی اقدام شده و مراکز بدون مجوز شناسایی و به مردم معرفی خواهند شد.

 

شناسایی 40 مرکز مهارتی فاقد مجوز 

وی اضافه کرد: تاکنون 40 مرکز که در فضای فیزیکی و فضای مجازی بدون داشتن جواز رسمی در زمینه آموزش مهارتی فعالیت می کردند شناسایی شدند و به آنها تذکر داده شده که مراحل قانونی دریافت مجوز را طی کنند در غیر این صورت تعطیل خواهند شد.

مددی بیان کرد: در حال حاضر 165 آموزشگاه در استان فعالیت می کنند که با اختصاص یک میلیارد تومان تعداد 120 آموزشگاه توانستند از شش تا 36 میلیون تومان تسهیلات با سود 6 تا 8 درصدی دریافت کردند.

وی اظهارداشت: در سال جاری نیز برای 110 آموزشگاه یک میلیارد تومان دیگر با بهره 4 درصد تا سقف 10 میلیون تومان به متقاضیان اعطا خواهد شد.

توجه به آموزش مهارتی در بخش صنایع 

مددی اضافه کرد: در برنامه های سال قبل و امسال توجه به آموزش مهارتی در بخش صنایع جدی گرفته شد و با همکاری اتاق بازرگانی و خانه صنعت که آزمون های صنعت ساختمان را برگزار کردند اقدامات خوبی صورت گرفت و با سازمان نطام مهندسی کشاورزی تفاهم نامه امضا شد تا با تخفیف خدمات به مردم داده شود.

صدور 15 مجوز «جوار کارگاهی»

مددی اضافه کرد: برای افزایش مهارت کارگران و کیفی سازی تولید در سال گذشته تعداد 15 مجوز «جوار کارگاهی» صادر شد که واحدهای صنعتی می توانند با کمک ادارات فنی حرفه ای با تشکیل کلاس های آموزشی و برگزاری آزمون با نظارت فنی و حرفه ای به توسعه مهارت آموزی کمک کرده و از تسهیلات تبصره ماده 38 استفاده و یک درصد مالیات خود را تهاتر کنند.

وی اظهارداشت: در هفته گذشته نیز با صدور 5 مجوز دیگر تعداد این پروانه ها به 20 مورد رسیده که امسال هم تعداد مجوزها به 40 تا 50 فقره خواهد رسید.

مددی افزود: در شهر الوند یک مرکز مهارتی هیئت امنایی ایجاد شده که آموزش واحدهای صنعتی و تولیدی را بر عهده گرفته و به کیفی سازی تولید و ارتقای مهارت شاغلان کمک خواهد شد.

وی گفت: تاکنون 4 مرکز جوار دانشگاهی هم ایجاد شده که سه مورد دولتی و یک ‌مورد خصوصی است.

 

استان قزوین پیشرو در تدوین منشور نشان ملی مهارت 

وی در ادامه گفت: استان قزوین در تدوین منشور نشان ملی مهارت پیشگام بود و توانستیم برای 10 شرکت این نشان را صادر کنیم که این واحدها در توسعه منابع انسانی تلاش زیادی کرده بودند و خوشبختانه این پیشنهاد به یک آیین نامه ملی تبدیل شده است.

مددی بیان کرد: قرارشد امسال 15 نشان ملی مهارت درجه یک، دو و سه به واحدهایی که در توسعه منابع انسانی فعالیت می کنند اعطا شود.

مشارکت در کاهش آسیب های اجتماعی

وی بیان کرد: یکی دیگر از رویکردهای ما تدوین برنامه های آموزشی و مهارتی برای معتادان، زندانیان، معلولان و نیز توسعه آموزشگاهها در سکونت گاه های غیر رسمی است.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان قزوین تصریح کرد:  در مناطق روستایی هم آموزش ها جدی گرفته شده و خوشبختانه با همکاری دهیاران و بخشداران حجم آموزش های مهارتی از 6 درصد به 20 درصد رسیده است

وی از امضای تفاهم نامه با دانشگاهها نیز خبرداد و گفت: با دانشگاه های بین الملل، آزاد اسلامی، فرهنگیان و کار تفاهم نامه داریم و آموزش مهارتی دانشجویان جدی گرفته شده است.

 

مددی اضافه کرد: پارسال میزبان مسابقات رباتیک بودیم که کرونا آن را تحت تاثیر قرار داد و امسال در شهریور ماه میزبان برگزاری مسابقه ملی رباتیک با کمک دانشگاه آزاد در رده سنی جوانان و نوجوان هستیم.

وی اظهارداشت: 49 درصد آموزش دیدگان را بانوان و 51 درصد را مردان تشکیل می دهند و خوشبختانه کیفیت آموزشی بالاست و اولین مرکز آموزش غیرحضوری در محمدیه راه اندازی شد و تولید محتوا داشتیم و آموزش مجازی در خانه ها انجام شده است.

مددی افزود: سال قبل بک استاندارد برای باقلوا و شیربنی سنتی قزوین با کمک بخش خصوصی تدوین شد تا آموزش شیرینی سنتی دارای گواهینامه شود.

وی بیان کرد: با کمک شهرداری و استانداری اولین جشنواره زنان کارآفرین در سال گذشته برگزار شد که بیش از 400 اثر دریافت شد و 42 زن توانمند شناسایی و از آنها تجلیل شد و برای اشتعال آنها کمک خواهیم کرد و برای بقیه آموزش رایگان پیش بینی شده است.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان قزوین تصریح کرد: در سال قبل با کانون توانا تفاهم نامه همکاری امضا شد و مرکز تخصصی برای نابینایان را ایجاد کردیم و برای تجهیز کارگاه نابینایان هم اقدام شد.

 

وی گفت: تدوین جزوه آموزشی با خط «بریل» با کمک فنی حرفه ای آماده شده و با کمک شهرداری هم یک جزوه با موضوع ایمنی و بهداشت آماده می شود.

مددی اظهارداشت: 190 معلول داریم که استعداد خوبی دارند و اگر آموزش های مهارتی را طی کنند می توانند مشغول کار شوند.

وی گفت: ارتقای کیفیت آموزشی کارگاهها و واحدهای اموزشی در دستور کار است و در این راستا اعتبارات خوبی دریافت شده که یک میلیارد و 500 میلیون از محل اعتبارات استان برای تجهیز و ایجاد کارگاههای جدید و یک میلیارد تومان از اعتبارات ملی برای توسعه کارگاههای مهارتی اختصاص یافته است.

مددی اضافه کرد: در مجموع 2 میلیارد و 500 میلیون تومان برای توسعه کارگاهها اختصاص یافته که در خوزنین سه کارگاه گلخانه هوشمند، تولید کفش و قارچ و در تاکستان یک کارگاه موتورسیکلت ایجاد شده است.

وی اظهارداشت: همچنین در قزوین 2 کارگاه کشاورزی IOT  با عنوان هوشمندسازی راه اندازی شده است.

 

اولویت های سال جاری فنی حرفه ای اعلام شد

مددی در ادامه با اشاره به مهمترین برنامه ها و اولویت های سال1400 گفت: توانمندسازی و مهارت آموزی متقاضیان کار، توسعه آموزش های مهارتی در عرصه های بین المللی، با کمک اتاق بازرگانی توانمند سازی افراد آسیب دیده و در معرض آسیب، توانمندسازی روستائیان و مشاغل آزاد و ارتقای بهره وری اصناف از برنامه های امسال است.

وی  افزود: همچنین توسعه آموزش های مهارتی در میان اصناف و بازاریان، ظرفیت سازی برای استفاده از بخش خصوصی و برگزاری آزمون های مستقل از دیگر برنامه های سال جاری است.

مددی بیان کرد: در سال گذشته از تعداد 17 هزار و 800 نفر آزمون مهارتی گرفته شد که این تعداد در سال 98 حدود 19 هزار آزمون بود.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان قزوین یادآورشد: کاهش 2 هزار نفری در آزمون ها به دلیل گسترش ویروس کرونا و افزایش هزینه آزمون از 45 هزار به 100 هزار تومان بود.

 

تعهد 2 میلیون و 350 هزار نفر ساعت آموزش مهارتی در بخش دولتی

وی بیان کرد: میزان تعهد امسال ما آموزش مهارت های فنی و حرفه ای به میزان 2 میلیون و 350 هزار نفر ساعت در بخش دولتی برای 12 هزار نفر و همین میزان در بخش خصوصی و آموزشگاههای آزاد برای 8 هزار نفر است که بیش از 4 میلیون و 400 هزار نفر ساعت برای حدود 20 هزار نفر تعهد کرده ایم

مددی در خصوص برنامه های بین المللی هم گفت: با همکاری اتاق بازرگانی مقررشده یک کلاس آموزشی در کشور قزاقستان تشکیل شود و در مرداد ماه نیز یک آشپز بین المللی از کشور ترکیه وارد استان شده و در خصوص آموزش باقلوای ترکی و غذاهای ملی و بین المللی برای رستوران داران به مدت 9 روز برگزار می شود که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: همچنین با همکاری شهرداری قزوین و خواهر خواندگی امضا شده با شهر وان و قازیان تپ در ترکیه برای سال 2014 برنامه های آموزشی مهارتی پیش بینی شده است

80 درصد آموزش های مهارتی منجر به اشتغال می شود

مددی اضافه کرد: توجه به آموزش روستائیان و عشایر، با کمک بخشداران و دهیاران، آموزش مردم در سکونت گاههای غیر رسمی، سربازان و بنگاه های اقتصادی در دستور کار این اداره قرار دارد.

وی افزود: در آموزش روستایی و عشایر 220 هزار نفر ساعت برای دو هزار نفر، برای ساکنان سکونتگاههای غیر رسمی حدود 154 هزار ساعت برای 1500 نفر، برای بنگاههای اقتصادی 360 هزار نفر ساعت برای 3500 نفر، دانش آموزان در طرح ایران مهارت برای 112 هزار نفر و حدود 1300 نفر و 204 هزار نفر ساعت برای زندانیان به تعداد 1900 نفر آموزش پیش بینی شده که امسال بیش از 20 هزار نفر در کلاس های مهارت آموزی شرکت خواهند کرد.

 

مددی گفت: آموزش سربازان در پادگان شهدای جواد نیا در دوران قبل از دوره آموزشی و اعطای گواهینامه مهارت فنی به سربازان از دیگر کارهایی است که در صورت قبولی سربازان در آزمون ها تسهیلات 100 میلیون تومانی با سود کم برای اشتغال به سربازان پرداخت می شود.

وی بیان کرد: خوشبختانه 80 درصد آموزش های مهارتی منجر به اشتغال می شود و این موفقیت نشان می دهد در صورت افزایش مهارتهای فنی و حرفه ای می توان برای اشتغال افراد بیشتری اقدام کرد

  
   تاریخ درج خبر : 1400/03/19   |   ساعت درج خبر : ٠٩:٢٠   |   تعداد نمایش خبر : 176


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تاریخ آخرین بروز رسانی: 1401/03/05 | بازديدکنندگان اين صفحه: 697628 | بازديدکنندگان امروز: 945 | کل بازديدکنندگان: 6465119 | بازديدکنندگان آنلاین: 2 | زمان بارگزاري صفحه: 0.6431 ثانيه
مسئولیت محتوای اخبار به عهده روابط عمومی و اطلاعات درج شده در هر بخش به عهده مدیر مربوطه می باشد. طراحی، اجرا، پشتیبانی: مدیریت فناوری ارتباطات و اطلاعات
Copyright © 2008 IRAN TVTO . All rights reserved