access deny


    نسخه چاپي           ارسال به دوست

  آشنایی با دوره های آموزشی | کشتکار گلخانه های هیدروپونیک
 
 

نام دوره آموزش

کشتکار گلخانه های هیدروپونیک

 

کد ملی آموزش شغل

611220620030002

 

طول دوره آموزش

با توجه به میزان ساعات برگزاری دوره در هفته ،  طول دوره حدود سه ماه می باشد( 92  ساعت آموزش نظري و 191 ساعت آموزش عملی و در مجموع 283 ساعت ).

 

شرایط لازم  جهت شرکت در دوره

1-  دارا بودن تحصیلات پايان دوره اول متوسطه )پايان دوره راهنمايي(

2- دارا بودن سلامت کامل جسمی و روانی

3- داشتن حداقل سن 15سال تمام ( به استناد تبصره 2 ماده 18 آئين نامه نحوه ي تشكيل و اداره آموزشگاههاي فني و حرفه اي آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال ، منوط به ارائه اجازه ي كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است).

 

مهمترین ملزومات این حرفه

بستر کشت، سیستم کشت ، کپسول آتش نشانی و........

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت

کاراموزان پس از گذراندن دوره فوق، در صورت تمايل به ارتقاي مهارت هاي تخصصي و تجربی خود مي توانند دردوره های آموزشی مرتبط شرکت نموده و یا با فعالیت در گلخانه ها ، تجربه لازم را فرا گیرند.

 

وضعيت كنوني ،آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه

 مهارت آموختگان پس از اخذ گواهینامه مهارت و کسب تجربیات لازم ، می توانند به صورت خود اشتغالی با احداث گلخانه و یا با اجاره کردن آن ، مشغول به کار شوند و یا با کسب مهارت های لازم به عنوان مشاور در گلخانه ها فعالیت نمایند. بطور مثال در یک گلخانه کشت توت فرنگی با متراژ هزار مترمربع ، میتوان دریک دوره کشت تا صد میلیون تومان درآمد ناخالص داشت.

 

اهمیت حرفه کشتکار گلخانه های هیدروپونیک

ارتباط با طبیعت موجب آرامش خاطر و انبساط فکری بشر می شود و انسانها همواره کوشیده اند به نحوی طبیعت را وارد محیط زندگی خود سازند.  امروزه تمامی کشور های جهان در پی بدست آوردن پیشرفتهایی در زمینه بهره وری هستند، بدین معنی که بتوانند با مصرف منابع کمتر به تولید بیشتری دست یابند. کشت هیدروپونیک (hydroponic farming) یا آبکشت، شیوه­ ی نوینی از کشاورزی گلخانه ­ای است که در آن گیاه بدون وجود خاک و تنها با آب تغذیه می­شود. در این شیوه با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود.. محصولات هیدروپونیک را می توان در مناطقی که دارای خاک های نامناسب هستند نیز پرورش داد. تراکم در واحد سطح کشت هیدروپونیک بالا ست و این امکان وجود دارد که بتوان محصولات را در چند سطح یا طبقه بر روی یکدیگر، کشت کرد.

 

شرح شغل

کشتکار گلخانه های هیدروپونیک شغلی است از گروه کشاورزی، حرفه امور زراعی که شامل وظایفی از قبیل بررسی انواع گلخانه ها، تجهیزات و سیستم های آن ها ، بررسی انواع روش های کشت هیدروپونیک و تجهیزات آن ها، بررسی نیازهای گیاهی و نقش هر کدام از عناصر در رشد گیاه ، بررسی علایم بیش بود و کمبود عناصرغذایی در گیاهان، محاسبه مقدار عناصر در محلول غذایی سیستم کشت هیدروپونیک، کشت بذر و نشا، هرس و هدایت گیاه بر روی قیم، کنترل آفات و بیماری ها در گلخانه، برداشت، نگه داری و بروز رسانی محصول می باشد و با مشاغلی همچون فروشندگان میوه و  باغبان در ارتباط است.

 

مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارای کد استاندارد بین المللی مشاغل (2008-ISCO) می باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره مند گردند. از جمله این مزایا : ضوابط جايگزيني و احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح هاي طبقه بندي مشاغل كارگاه هاي مشمول قانون كار .

 


  
   تاریخ درج خبر : 1398/03/11   |   ساعت درج خبر : ١٢:٥٦   |   تعداد نمایش خبر : 2329


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج